KOTIPELTO - Coldness

KOTIPELTO - Coldness

Čo sa dialo začiatkom roku 2004 okolo fínskej kapely Stratovarius, vie asi každý fanúšik melodického power metalu. Slovné aj fyzické potýčky dvoch Timov vyústili do ohláseného odchodu Tima Kotipelta a bubeníka Jorga Michaela. Nasledovalo angažmá speváčky ako vystrihnutej zo S/M porna Miss K. a následne jej odchod bez toho, aby sme mali možnosť počuť čo len tóninu s jej vokálom. A to ju Tolkki vychvaľoval až nad nebesá. Potom nasledovalo vyhlásenie, že Stratovarius nikdy nebude hrať v inej zostave, pretože to už nebude ono. Ďalej kapela ohlásla posledné koncerty v pôvodnej zostave .. a pridávala ďalšie a ďalšie .. nakoniec dnes v čase písania tohoto článku to až tak žhavo s rozpadom nevyzerá. A ako sa s tým všetýkm vyrovnával blonďáčik so sladkým výzorom - Timo Kotipelto?

Miesto zúfania si depresie kompenzoval v skladaní nových pesničiek na album, ktorý dostal príznačný názov - Coldness = chlad. Podľa Timových slov sa veselý album vzhľadom na jeho psychické rozpoloženie ani nedal očakávať. Nuž a keď som ho počula po prvý-druhý raz, tiež vo mne zanechal nejaké chladné pocity. Napriek hviezdnej zostave sa totiž nejedná o žiadnu hitovku, ale ani o vyslovený prepadák. Máme tak dočinenia s viacmenej priemernou nahrávkou, ktorá potrebuje čas, aby ste jej prišli na chuť.

A čo sa týka jednotlivých songov? Kotipelto nepoužíva až také závratné výšky ako na druhých Elementoch so Stratíkmi, ale napriek tomu jeho spevácky výraz sa aspoň v prvých štyroch pesničkách blíži Stratovariusu. Takisto nečakajte žiadnu orchestrálnosť ako u Elements, ale už pri prvej "Seeds of Sorrow" je úplne jasné, že vplyv Stratovarius len tak nezmažeme. Je to jednoduchý speedový song s výrazným refrénom. Nič, čo by speedmetalistu urazilo. Druhá "Reasons" pokračuje v pomalšom tempe, je to hardrocková pecka s tvrdými gitarkami. Podobne aj tretia "Around", ktorá je ale menej vydarená a nejak výraznejšie ma nezaujala. Metalovejšia a rýchlejšia je "Can You Hear the Sound", ktorá sa presne trafí do vkusu Strato-fans. No štvrtá pesnička je zároveń je aj poslednou, ktorá sa mi výrazne vryla do pamäti aj po mnohonásobnom vypočutí. V každej ďalšej sa nájdu nejaké skvelé momenty, v každej sa nájdu vplyvy Stratovarius, hoci sa nesú v pomalšom depresívnejšom tempe. Príjemné, ale nič svetoborné. Technická stránka super, ale nápady .. nuž, je dobre, že v Stratovariuse bol Tolkki presvedčený, že je tým najlepším skladateľom a ostatných moc k slovu nepustil. Ale sto ľudí, sto chutí a preto nepochybujem, že priaznivcov si nahrávka určite nájde. No ja radšej, keď už budem mať potrebu počuť Kotipeltov hlas, siahnem po "Episode"..alebo kľudne aj "Elements part 1." ...

6 / 10

Tracklist

1. Seeds of Sorrow
2. Reasons
3. Around
4. Can You Hear The SOund
5. Snowbound
6. Journey Back
7. Evening's Fall
8. Coldness of My Mind
9. Take Me Away
10. Here We Are

Zostava

Timo Kotipeto - spev
Michael Romeo (Symphony X) - gitary
Juhani Malmberg - gitary
Jane Wirman (Children of Bodom, Warmen) - klávesy
Mirka Rantanen (Thunderstone, Warmen) - bicie
Jari Kainulainen (Stratovarius) - basa

Informácie o albume

Žáner: Power Metal

Dátum vydania: 26.04.2004

Typ:

Dĺžka: 42:20

Vydavateľstvo: Century Media

Webová stránka:

Krajina: Fínsko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2004-10-08 21:44:54

Prečítané: 1482x

Autor: Adela Melová

Adela Melová

Názory redakcie

Chýba názor redakcie