STEEL - Heavy Metal Machine

Dnes by som vám rada predstavila EPčko, ktoré je skutočnou zaujímavosťou v pokladnici heavy metalu. Ak túto recenziu náhodou, aj napriek štýlovej nálepke heavymetal a klišovitému názvu číta nejaká zblúdilá doom/deathová duša, a čistou náhodou je milovníkom švédskej scény, skúste si očami prebehnúť po zostave tohto EPčka, ak ste to už neurobili....Za mikrofón švédskeho jednorázového projektu sa postavil spevák Dan Swanö, ktorý je známy z neskutočne mnohých kapiel a projektov, ale za tie najznámejšie menujme Edge of Sanity a Bloodbath. Gitaru drtí jeho kolega z Bloodbath, ale takisto gitarista Opeth, Mikael Akerfeldt. Bicích a basy sa chopili tiež členovia Opeth, jeden súčasný, basák Peter Lindgren a jeden bývalý, bicmen Anders Nordin. Steel vznikol možno trochu ako recesia... Chalani si chceli vyskúšať niečo iné, zažiť metalovú atmosféru 80tych rokov a užiť si plno zábavy. Popritom aj vzdať poklonu heavymetalovýcm "predkom", ktorí ich ovplyvnili. Po vydaní tohto EP sa projekt rozpadol. Konečný produkt však vyznieva omnoho lepšie, ako nejaký náhodný žart..

EPčko je síce nabité veselosťou, ale aj energiou a čo ma najviac zaráža, je Danov hlas. Nikdy som nepochybovala o tom, že má úžasný hlas, nádherne melodický, uchvacujúci, ale keď ho počujete ten nenormálny hlasový rozsah a dokonalú prácu s rôznymi zafarbeniami ... Titulná "Heavy Metal Machine" dá okamžite od týchto matadorov death/doom metalu lekciu všetkým heavymetalistom... Nadupaná skladba, ktorá štýlom vokálu pripomenie hlavne Uda Dirkschenidera a jeho legendárny Accept. Druhý song, "Rock Tonite", názov hovorí za všetko. Šlapavé tempo v štýle Judas, vokál opäť acceptovský. Song má možno trochu smiešny a jednoduchý text, ale koniec koncov, chalani sa chceli baviť! A treba to tak brať. Posledným songom na albume je balada, ktorá má neuveriteľný náboj.. začína nenormálne krásnym úvodom, kde Dan v celej kráse ukáže silu svojho melodického hlasu a za tie falzetá by sa nehanbil ani samotný King Diamond... Opäť klasická vec, prototyp 80tych rokov.

Celé toto EP je najväčším klišé, aké si človek mže v heavymetale predstaviť. Je prototypom toho, čo frčalo pred rokmi, hudby, ktorú hrali najmä nemecké legendy heavy metalu. Môžte to brať ako vtip velikánov metalu, ale pre ľudí, ktorým klasický heavík niečo hovorí, bude táto nahrávka perlou.

8,5 / 10

Tracklist

1. Heavy Metal Machine
2. Rock Tonite
3. Say Goodbye (To Love)

Zostava

Dan Swanö - spev
Mikael Akerfeldt - gitary
Anders Nordin - bicie
Peter Lindgren - basa

Informácie o albume

Žáner: Heavy Metal

Dátum vydania: 01.07.1998

Typ:

Dĺžka: 12:09

Vydavateľstvo: Near Dark Productions

Webová stránka:

Krajina: Švédsko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2005-09-09 23:16:01

Prečítané: 4637x

Autor: Adela Melová

Adela Melová

Názory redakcie

Chýba názor redakcie