VALE OF PNATH - Vale Of Pnath

Vale of Pnath sú nie veľmi známy spolok z USA. Tam sa v posledných rokoch vyrojilo množstvo nasledovníkov moderných žánrových vetiev smrtiaceho kovu, ktoré mu dávajú nové perspektívy a odtiene, aj keď mnohí „old skuuleri“ brblú. Práve Vale of Pnath sú jedným z tých skutočne podarených spolkov, ktoré hneď na začiatku svojej kariéry dávajú na známosť, že s je treba s nimi počítať.

Štvorskladbové EP prináša takmer 18 minút vysoko kvalitnej hudby nesúcej sa v duchu maximálne súčasného death metalu. Chlapi sú zaťažení najmä na rýchle piesne, v ktorých dochádza ku skĺbeniu jednak „obyčajnejších“ death postupov, a jednak poriadne technických pasáží, ktoré ich občas posúvajú až do miest, kde svoje chápadlá rozťahuje nemecká príšera, ktorej všetci hovoria Necrophagist (to je odo mňa veľká pochvala). Veľmi podobne je mimochodom na „Vale of Pnath EP“ aj nazvučená basa, na ktorej sa niekedy hrajú aj podobné zvrhlosti ako predvádza Stefan Fimmers. Na druhej strane sa v prípade tohto mladého amerického komba, nikto nepúšťa do nejakého obrovského Necro-sólovania, aj keď v trojke „Carcosa“ dôjde aj na jedno veľmi solídne technicky náročné sólo. (Ďalšia podobnosť by mohla byť s momentálne v USA obľúbenou skupinou The Faceless.)

Dosť podstatné je, že, napriek výraznej technickosti pasáži a komplexnosti kompozície (niečo ako sloha-refrén-sloha si môžete vyhodiť z hlavy), sa toto miníčko veľmi dobre počúva. A to najmä preto, že sa do hudby prebojovali aj silne chytľavé a zapamätateľné riffy, pri ktorých by ste si aj na koncerte schuti zaheadbangovali. V rámci kolotoča množstva pasáži, aj z toho, čo som doteraz napísal, je zrejmé, že jednotlivé songy sú rôznorodé.

Vokalista David do nich growluje v podstate dosť klasickým revom, nič extra, no ani nič nevydarené – kvalitný štandard – nemôže teda nijak znížiť kvalitu a zaujímavosť, ktorú toto silné debutové EP prináša. Naopak výborný zvuk na spomínaných atribútoch iba pridáva. Kapele sa vydaril výborný čistý sound, ktorý necháva bravúrne vyznieť každému momentu v krkolomných behačkách po hmatníku, a to všetko bez toho, aby mu zobrali dostatočnú dávku agresivity a údernosti. Čo je ešte prekvapivejšie, ak si uvedomíme, že kapela si materiál nahrala aj vydala svojpomocne. Tak nechcem prebiehať a chváliť dopredu, ale myslím, že vo Vale of Pnath rastie (a už aj vyrástla) skutočne výborná kapela. Uvidíme, ako bude pokračovať ich vývin. Som zvedavý.

8,5 / 10

Tracklist

1. A Disoriented Blur
2. A Witness To
3. Carcosa
4. Dens of Inequity

Zostava

David - vokály
Vance - gitara
Mike - gitara
Alan – basgitara
Jeremy – bicie

Informácie o albume

Žáner: Modern Technical Death Metal

Dátum vydania: 03.04.2008

Typ:

Dĺžka: 17:50

Vydavateľstvo: vlastný náklad / samovydanie

Webová stránka:

Krajina: USA

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2008-04-08 01:57:33

Prečítané: 1357x

Autor: Kamil Adamík

Kamil Adamík

Názory redakcie

Chýba názor redakcie