VORTEX UNIT - Nec Plus Ultra

VORTEX UNIT - Nec Plus Ultra

Vortex Unit - hovorí vám to niečo? Asi nie. A čo The Crypt alebo The Cryptosy? To už by mohlo. Nuž a práve páni, čo boli pri zrode The Cryptosy, následne premenovaných na The Crypt, stoja aj za vznikom (a ukončením) Vortex Unit (The Crypt). Aj keď, vypadá to tak, že jediný člen, čo prešiel všetkými kapelami až do týchto dní, je Wigo Mortarius (alias Tomáš Gajda). Síce nestál pri zrode The Cryptosy, ale nebudeme to komplikovať, komplikované to je už teraz :)

Toľko teda povinná história. Pamätám si, že som od The Cryptosy kedysi dostal promo ich Opus Divine a bol to black metal s príšerným zvukom. Od The Crypt som asi nepočul nič, takže sa nedá moc porovnávať. Vortex Unit je zvukovo na tom excelentne, hudobne ide znova o black metal s prímesou deathu, teda aspoň čo sa týka aktuálneho EP s názvom Nec Plus Ultra. Na ploche 28 minút sú 4 záseky, plus jeden bonus. Bonus sa odlišuje najmä textom (neuveriteľne hlúpym, tak snáď ide o nejakú paródiu na aktuálne "umenie"), hudobne je trošku pomalší ako zvyšok EP. Hlavnú rolu v tomto bonuse hrajú gitary, veľmi nápadité, škoda textu. Inak výborný song! Prvé štyri skladby sú zmesou gitár, klávesov a bicích. Samozrejme je tu aj spev, konkrétne mužský a ženský. Práve ženský občas pôsobí občas veľmi rušivo. Baba nemá zlý hlas, ale na moje uši to pôsobí občas mierne násilne. Z nedávnej minulosti takto na mňa vplýval spev Ruby Roque na posledných albumoch The Project Hate.

Brať do úvahy iba hudbu, tak sa jedná o veľmi zaujímavý materiál, kde sa občas deje snáď až príliš veľa. Takto ale musím mierniť svoje nadšenie, pretože menej by v tomto prípade bolo niekedy viac. Každopádne som príjemne prekvapený, hudba je nápaditá, gitary melodické, bicie žiadna nuda a klávesy skvele dopĺňajú ostatné nástroje. Jediná vec, ktorá teda mierne kazí dojem, je ženský spev. Booklet neurazí, snáď len tá dĺžka - 28 minút, ale tak je to EP, že. Na druhej strane Gothoom prod. ponúka aj MP3 (aj keď v čase písania recenzie zatiaľ Vortex Unit je v ponuke iba ako CD). V prípade, že by sa tu našiel človek, čo by chcel príklad nejakej kapely na porovnanie, tak ja tam celkom počujem prvý album Covenant (Nexus Polaris), aj keď teda o niečo slabší a deathovejší.

4,5 / 10

Tracklist

1. Gnosis
2. Scorned Accuser
3. Not of My Kind
4. Staring Deep
5. Bonus - Poser Non-Plus Ultra

Zostava

Bestial - gitara, spev
Wigo - gitara, spev
Siren - ženský spev
Feda - bicie
Sargon - basa

Informácie o albume

Žáner: Black/Death Metal

Dátum vydania: 25.05.2014

Typ:

Dĺžka: 28:00

Vydavateľstvo: Gothoom Productions

Webová stránka:

Krajina: Slovensko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2016-01-02 21:00:37

Prečítané: 1693x

Autor: Michal Lukáč

Michal Lukáč

Názory redakcie

Chýba názor redakcie