SEPTICFLESH - Sotiris Vayenas

Výlety do temných hudobných krajov

SEPTICFLESH - Sotiris Vayenas

Atmosféricko/symfonickí Gréci SEPTICFLESH tento rok vydali už svoj desiaty štúdiový počin. O vydarenej novinke "Codex Omega" sme sa porozprávali s dôležitým článkom skupiny, ktorého však je veľmi vzácne vidieť aj naživo. Gitarista Sotiris Vayenas, ktorý má na starosti aj kompletnú textovú zložku tvorby a taktiež aj melodické vokály, ktoré sa stali poznávacím znamením kapely, si napriek veľkej zaneprázdnenosti našiel čas aspoň na pár otázok. 

Máte práve von nový album, „Codex Omega”. Opäť sa nesie v značne symfonickom štýle. Ako ste sa dostali k tomuto blízkemu „vzťahu” so symfonickou a orchestrálnou hudbou? 
Christos študoval hudobné skladateľstvo na londýnskej College of Music a získal najprv bakalársky, neskôr magisterský titul v oblasti koncertnej hudby. Takže v nejakom bode sme sa rozhodli v tvorbe začať používať celý orchester a postupne sa stal veľmi dôležitým prvkom v našej hudbe. Náš nový album „Codex Omega“ je zároveň naším najvyzretejším. Je intenzívnym výletom do temných hudobných krajov, veľmi tvrdým a veľmi kinematickým. 

Zvuk SEPTICFLESH sa popritom vyvíjal výrazným spôsobom. Myslíš, že ste konečne našli ten správny „sound“?
Jasné, počas našej dlhej kariéry sme vyskúšali veľa rozličných štýlov . Milujeme experimentovanie a jednoducho nechávame našu inšpiráciu, nech nás vedie. Momentálne sme viac koncentrovaní ako kedykoľvek predtým, budujeme kapelu na našich najpevnejších bodoch. Cítime, že sme na správnej ceste a v tomto smere budeme pokračovať aj v budúcnosti. 

Ako u vás prebieha proces nahrávania, je to vždy rovnaké pri každom albume? Ako si delíte úlohy v rámci kapely?
Všetci členovia prichádzajú s nápadmi a skladbami. Ešte aj náš najnovší člen, Krimh, prispel s nejakými tými riffmi. Sme demokratická kapela a vždy spolu vedieme dlhé diskusie o rôznych možnostiach. Čo sa týka spôsobu skladania, Christos preferuje začať hneď s orchestrálnymi prvkami a teda keď je pripravený, dáva nám jeho nápady nahraté v podobe samplov, aby sme mali predstavu a vedeli ich dať dokopy s metalovými prvkami. Všetci ostatní pracujú presne naopak, najprv vytvárame riffy a melódie a potom Chris robí svoje čary, keď sa rozhodneme, že určitá časť to potrebuje. 

Keďže si zodpovedný za texty v SEPTICFLESH, môžeš mi povedať viac  o textovej zložky nového albumu? 
Každá skladba sa zaoberá inou témou. „Dante’s Inferno” je inšpirovaná dielom Danteho Alighieriho „Božská komédia“. „3rd Testament (Codex Omega)“ je o poslednom biblickom zákone, ktorý bude koncom všetkých biblií. „Enemy of Truth”  a „Portrait of a Headless Man“ sa zaoberajú ľudským strachom a temnými aspektmi spoločnosti v našej dobe. „Martyr“ rozpráva príbeh Hypatie, gréckej matematičky, astronómky a filozofky, ktorá bola zavraždená kresťanským davom na príkaz biskupa Cyrila z Alexandrie, ktorý bol neskôr vyhlásený za svätého. „Faceless Queen“ je odkazom na sumérsku prvotnú dračicu Tiamat, atď. Aby tomu naše publikum lepšie rozumelo, napísal som do bookletu krátky prológ ku každej skladbe na albume. 

Ak správne počítam, kapela oslavuje tento rok už 27. narodeniny. Pamätáte si na svoje začiatky? 
Je to divné, rozmýšľať o minulosti. Urobili sme toľko vecí a našťastie sme stále tu, aktívni a silní. Vieš si predstaviť, že začiatky boli veľmi ťažké, ale boli sme rozhodnutí zrealizovať naše hudobné sny a pracovali sme naozaj tvrdo, aby sme sa dostali tam, kde sme teraz. A za úspech vďačíme našim úžasným fanúšikom a ich silnej podpore. Ak budeme porovnávať rôzne obdobia v živote skupiny, vždy sme sa snažili vydať zo seba to najlepšie a naše albumy sú úprimné a plné silných emócií. Sme hrdí na našu minulosť a celé roky sa vyvíjame. 

Mala som tento rok tú česť navštíviť rodné mesto SEPTICFLESH, Atény a všimla som si, že tam máte dosť veľa metalistov, predpokladám teda, že aténska metalová scéna žije ... 
Atény sú ako hlavné mesto Grécka preľudnené a veľmi rušné, deje sa tu toho dosť, nemali sme nikdy žiadne problémy ani s ortodoxnou kresťanskou komunitou. Áno, v Aténach žije naozaj veľa metalistov a tiež tam je veľa metalových klubov a miest špecifických záujmov. A samozrejme, máme tu aj veľa metalových skupín. 

Vieme, že nemôžeš chodiť na turné s kapelou, na ktorom veľa fanúšikom, vrátane mňa, veľmi chýbaš. Mohol by si pripomenúť našim čitateľom dôvod? Je možnosť, že ťa fanúšikovia uvidia pri nejakej špeciálnej príležitosti aj mimo Atén? 
Nemôžem na dlho odchádzať zo svojej hlavnej práce a teraz kapela vystupuje oveľa viac, než v minulosti. Každopádne sa snažím o špeciálne vystúpenia vždy, keď je to možné a zakaždým je to super pocit, vystupovať na pódiu spolu s mojimi kamošmi z kapely. 

Je nejaké miesto, ktoré by si ešte rád navštívil?
V minulosti som mal príležitosť vidieť pekných pár miest v Európe. Ale samozrejme, svet je veľký a je veľa miest, ktoré by som si ešte rád pozrel, napríklad Rusko a Ameriku. 

Na záver by som sa ťa rada opýtala, čo plánujete do budúcna, je možnosť, že urobíte nejaké turné venované starším albumom alebo vydáte DVD?
Momentálne sa sústredíme len na náš nový album, „Codex Omega“ a jeho propagáciu. Ešte sme si náš ďalší krok nenaplánovali, takže možné je všetko. 

Informácie o rozhovore

Odpovedal/-li: Sotiris Vayenas

Webová stránka: https://www.septicflesh.com/

Informácie o rozhovore

Uverejnené: 2017-12-17 00:55:55

Prečítané: 2328x

Autor: Adela Melová

Adela Melová

Názory redakcie

Chýba názor redakcie