GOLDEN DAWN - Return to Provenance

GOLDEN DAWN nie je v kruhoch európskeho metalu nový pojem. Prvé demo vyšlo už v roku 1994 a prvý regulárny album bol na svete o dva roky neskôr. Teraz ale prichádza Sefan Traunmüller, ako jediný člen obstarávajúci všetky vokály i nástroje (s nejakou tou hosťovskou výpomocou) s novinkou po slušnej pauze, osemročnej. Od roku 2003 však nedostal žiadnu chuť nejako sa modernizovať, či extra experimentovať a tak je hudba na „Return to Provenance“ posadená práve do obdobia rokov deväťdesiatych, kedy začal byť v móde aj klávesmi podfarbený melodickejší black metal. Nie je to žiadna gotická šaráda, symfonická pompa, alebo hopsací večierok s píšťalkami. Hudba je temná a dostatočne „evil“. Len to nie je v žiadnom prípade špinavá blacková vyhladzovačka.

GOLDEN DAWN svojou hubou pripomína(jú) hada. Ide z nej plíživý a zlý pocit, pričom sa za každú cenu neponáhľa a niekedy sa len tak plazí, nechávajúc vás v domnienke, že vám z jeho strany nič nehrozí. Vie však aj veľmi rýchlo a kruto zaútočiť a tak sa aj na „Return to Provenance“ zachádza do slušných rýchlostí, nie za každú cenu podkreslených klepačkovými sprievodmi. Blast beaty tak pôsobia o dosť efektívnejšie, keď sa zjavia. Podobne ako však had žije v krásnej prírode, tak aj GOLDEN DAWN občas vykúzlia naozaj výnimočne peknú až ľúbivú melódiu. Takéto momenty fungujú na zdôraznenie atmosféry, ktorá jednoznačne je, spolu s veľmi príjemným, „mäkko“ i úderne pôsobiacim zvukom, najsilnejšou stránkou tohto albumu. Vie byť chladná a zlá, vie byť zasnená a imaginatívna.

Aj keď album znie pomerne stálo a jednoliato, objavujú sa tu detaily, ktoré robia jeho počúvanie omnoho zaujímavejším a rôznorodejším, ako sa môže pri povrchnom prebehnutí zdať. Jemná vybrnkávačka s husľovo znejúcimi klávesmi v „Nameless“, moderná rytmika i všeobecne progresívna nálada „Dark Illumination“, prvky klasickejšieho metalu v „Dyonisian Eucharist“, rollujúci groove v „Seduction“, priam až opethovské momenty vo „Vision of Eternity“, alebo pomalá, tak nejak black-doomovo, znejúca „Self-destruction“ aj s čistejšími vokálmi. Podarený a príjemný album kombinujúci klasické i originálnejšie postupy so silnou a špecifickou atmosférou.

7,5 / 10

Tracklist

01. Nameless
02. Return to Provenance
03. Dark Illuminations
04. Dionysian Eucharist
05. Denial
06. Seduction
07. Vision of Entirety
08. Self-Destruction

Zostava

Stefan Traunmüller - vokály, gitary, basová gitara, klávesy
Dr. Caroline Oblasser - violončelo (hosť)
Thelemnar - bicie (hosť)

Informácie o albume

Žáner: Atmospheric Black Metal

Dátum vydania: 09.01.2012

Typ:

Dĺžka: 37:44

Vydavateľstvo: Non Serviam Records

Webová stránka:

Krajina: Rakúsko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2012-01-19 22:21:49

Prečítané: 1160x

Autor: Kamil Adamík

Kamil Adamík

Názory redakcie

Chýba názor redakcie