HEAD CONTROL SYSTEM - Murder Nature

Nepopírám (navnaděn již dříve zveřejněným songem „Skin Flick“), že jsem se na debutové album dvojice Garm (ULVER) & Daniel Cardoso (ex-SIRIUS, RE:AKTOR) celkem dost těšil. Prvně jmenovaný již dlouhou dobu patří mezi mé nejoblíbenější vokalisty a prakticky vše, na čem se v minulosti podílel, se mi velice zamlouvá. Před vydáním „Murder Nature“ jsem tedy nutně musel být zvědav, nakolik se mé předpoklady a očekávání vyplní. Nuže, zklamán rozhodně nejsem, ale přeci jen ve mně malilinkatý červíček pochybnosti hlodá…

Nahrávku bych nejvýstižněji popsal jako poměrně sourodé seskupení třech typů písní (přičemž se jejich jednotlivé druhy pochopitelně více či méně prolínají). Například hned při poslechu úvodní dvojice skladeb mě nejvíce ze všeho napadá přirovnání „ULVER s kytarami“ nebo, řekněme, „Blood Inside, pt.2“ v rockové podobě. Skutečně, některé kompozice by se daly tímto přívlastkem poměrně výstižně charakterizovat. Podobná struktura, podobná atmosféra…klidně bych si je v trochu pozměněné podobě dovedl představit na zatím poslední desce norských „vlků“. Druhou, menší skupinkou („Blunt“, „Kill Me“, „Falling On Sleep“), jsou pak songy, které by se daly s přimhouřením oka zařadit k ambientnější tvorbě zmíněné kapely. Garm se, myslím, na nahrávce podílel i jako producent, což také může být jedním z důvodů, že se zde dají nalézt odkazy a vlivy jeho domovské smečky.

O „Murder Nature“ je však nejvýstižnější hovořit jako o současném, moderním rockovém albu (toť zmíněný třetí typ písní), které bych si klidně dovedl představit u některé z progresivnějších amerických partiček (nikoliv ve smyslu nějakého trendu - svým celkovým vyzněním ve mne nahrávka nejvíce ze všeho evokuje představu nějaké kapely zpoza velké louže). HEAD CONTROL SYSTEM tak může případného posluchače zaujmout jak docela přímočarou linií, tak i trochu složitějším hudebním směřováním. Album se díky tomu jen tak neoposlouchá (spíš bych si naopak dovolil tvrdit, že je dosti návykové) a i přes určité navrstvení jednotlivých zvukových elementů se jedná o desku, která může oslovit i posluchače méně náročné hudby.

Zajímavá záležitost - po formální stránce je vše dokonalé (aranže vyvedené, každý tón na svém místě a Garm v opravdu famózní formě), ale přesto si nemohu pomoci, chybí mi zde ono pověstné „něco“. Dala by se zde vysledovat určitá podobnost třeba s takovými WINDS (když to hodně přeženu), jejichž profesorsky zahraná muzika je sice zajímavá, avšak nikoliv ze židle shazující. HEAD CONTROL SYSTEM sice oproti tomu mají šťávu, jsou zábavní, z „Murder Nature“ mám radost, ale…na ty nejvyšší příčky to zkrátka není, nevím proč bych měl nahrávce šmahem přihodit plný počet. Faktem však je, že album zkoušku časem přestálo a tedy i s odstupem (v době kdy píši tuto recenzi si jej pro jistotu pouštím hned dvakrát a dobře se bavím) mohu hodnotit pozitivně. Takže, závěrečné resumé: I přesto, že se nejedná o nikterak přelomovou nahrávku, nevidím důvod proč oněch osm bodů nakonec nedat. Pro příznivce ULVER a Garmova hlasu nutnost (i když předpokládám, že většina z nich už „Murder Nature“ má) a ty ostatní (tedy tolerantní příznivce dobré rockové či metalové muziky) by tato deska snad také mohla zaujmout. 

8 / 10

Tracklist

01. Baby Blue
02. Skin Flick
03. Masterpiece (Of Art)
04. Blunt Instrumental
05. It Hurts
06. Watergate
07. Seven
08. Kill Me
09. Wonderworld
10. Rapid Eye Movement
11. Falling On Sleep

Zostava

Daniel Cardoso - hudba
Garm (Kristoffer Rygg) - zpěv

Informácie o albume

Žáner: Rock / Metal

Dátum vydania: 04.04.2006

Typ:

Dĺžka: 45:21

Vydavateľstvo: The End Records

Webová stránka:

Krajina: Portugalsko / Nórsko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2006-04-30 23:12:27

Prečítané: 1370x

Autor: Jakub "Deadmann" Blažek

Jakub

Názory redakcie

Chýba názor redakcie