VILDHJARTA

Život je mätúci, my sme mätúci

VILDHJARTA

Turné Euroblast so sebou prinieslo mierne atypické hudobné zloženie, v čele ktorého stál Jeff Loomis. Okrem iných ho sprevádzala aj švédska partia Vildhjarta. Chalani z kapely sú presným opakom svojej tvorby, sú príjemní, pohodoví a pokojní. Dvaja Danielovia nám obetovali niečo zo svojho času a rozhovorili sa o turné, či plánoch v blízkej i vzdialenejšej budúcnosti. Dámy a páni, gitarista Daniel Bergström a vokalista Daniel Ädel.

Ako sa zatiaľ vyvíja turné, aké sú ostatné kapely na súpiske a aké odozvy máte od fanúšikov?
Daniel Ädel: Odozvy od fanúšikov sú skutočne veľmi dobré. Ľudia, ktorí sa sem prídu pozrieť, nás skutočne chcú vidieť, takže máme to správne prepojenie s publikom. Myslím si, že to bolo dobré turné, kopec srandy. Pre nás je dôležité, aby to bolo o srande, stretávaní bláznivých fanúšikov a hraní dobrých vystúpení. Je to skvelé. 

Toto nie je vaše prvé európske turné, ale prvé turné so zastávkou u nás na Slovensku. Mali ste možnosť vidieť hlavné mesto vo svojom nabitom programe? Čo naň hovoríte?
Daniel Bergström: Ja som nemal možnosť, ale tu Daniel áno. 
Ädel: Áno, ja som sa bol prejsť Bratislavou a skutočne sa mi páčili vibrácie mesta. Klasicky som si prešiel pamätihodnosti, vyšiel som na hrad a pozrel si výhľad na mesto. Prešiel som si starým mestom, vypil kávu, bolo to fajn. Ale bolo to len na pár hodín, je ťažké povedať niečo viac. 
Bergström: Človek si nepozrie mnoho z mesta predtým, ako odíde. V mestách strávime deň alebo necelý deň a hneď musíme ísť ďalej. 
Ädel: Takže tak, ale páčilo sa mi, čo som videl.

Váš setlist je zväčša stále venovaný albumu Måsstaden, ale rovnako tak ste začali hrať novú skladbu. Bude táto skladba aj súčasťou nového EP?
Bergström: Áno, bude. V podstate sme si vybrali skladbu, ktorá pozostáva z troch minút totálneho chaosu. Vybrali sme skladbu z EP, ktorá je najmenej prijateľná pre živé vystúpenia, pretože v podstate to, čo sme chceli dosiahnuť, bolo vidieť výraz na tvárach ľudí, keď stoja a nechápu, čo sa deje. To je väčšinou najčastejšia reakcia, keď začneš hrať chaos, chaotické záležitosti. A ja to mám rád, je to veľmi zábavná skladba na hranie. 
Ädel: Je to veľmi zábavné, sledovať ľudí ako sú zároveň zmätení, no zároveň sa dostávajú do skladby. A taktiež hrávame skladbu, ktorú hrávame výhradne na živých vystúpeniach a nevydali sme ju. Takže hráme Måsstaden, jednu skladbu určenú výhradne pre živé hranie a jednu novú skladbu.

Avšak pre fanúšikov, ktorí nepoznajú vašu tvorbu musí byť mätúci i samotný materiál z Måsstaden?
Ädel: Taký je život, život je mätúci, my sme mätúci.
Bergström: Máme radi to zmätenie, ktoré prinášame do nášho vystupovania, preto nemáme veľa nejakej choreografie alebo vecí podobných. Len vyjdeme na pódium a zabávame sa. Niekedy sa to ľuďom páči, inokedy zase nie. Takto to funguje.

A čo nové EP, môžete prezradiť nejaké novinky?
Ädel: Momentálne nie, pretože sme pozastavili nahrávanie, keď sme vyrazili na turné a vrátime sa k jeho nahrávaniu po jeho skončení. Ale jednu vec ktorú môžem povedať, je, že sa bude volať „Thousands of Evils“ a budeme pracovať s rovnakým grafikom Rickardom Westmanom, ktorý pre nás robil aj Måsstaden. A novú skladbu si už možno počul na Youtube alebo si ju vypočuješ dnes večer. Urobíš si predstavu, ako asi bude EP znieť.

Viem, že ste ešte ani nedokončili nahrávanie EP, no máte už nejaké plány do budúcna na vydanie dlhohrajúceho nasledovníka Måsstaden?
Bergström: Máme kopec materiálu...
Ädel: ...a koncept.
Bergström: ...áno, a koncept, takže máme toho dosť na ďalší album. Ale chceme sa sústrediť na EP, lebo to je náš najnovší materiál. Na ďalší album pravdepodobne použijeme starý materiál, ktorý sme zatiaľ nevydali a prejdeme celým tým archívom riffov a skladieb, ale EP sú všetko nové veci.

Bude mať aj nový album koncept nejakej imaginárnej krajiny, ako tomu bolo pri Måsstaden alebo by sme sa dokonca mohli dočkať nejakého pokračovania?
Ädel: Možno...
Bergström: Ešte sme o tom nediskutovali, ale bola by to zábava. Nemáme zatiaľ konkrétne nápady, ale určite by to bolo zábavné. Uvidíme, kde budeme o pár rokov, všetko to bude vyžadovať svoj čas. Najskôr vydanie EP a potom ďalší album. Takže uvidíme, kde budeme.
Ädel: EP však bude mať odlišný koncept.
Bergström: Skúšali sme nové koncepty, nápady, snažili sa neostávať pri starých veciach, ale myslím si, že nasledovník Måsstaden bude výborný, ak všetko bude tak, ako má byť.

Aké je vaše najobľúbenejšie miesto, kde ste hrali, kde ste mali najlepšie ohlasy od fanúšikov?
Ädel: Pre mňa najobľúbenejšie? Hral som mnoho výborných koncertov, ale pravdepodobne to bude India, kde sme hrali študentský festival pre päť až šesť tisíc ľudí a bolo to šialené, veľmi zábavné a veľmi odlišná skúsenosť. Tak to je pre mňa asi najpamätnejšie vystúpenie, ale odohral som mnoho skvelých koncertov.
Bergström: Všetky festivalové vystúpenia boli skutočne nezabudnuteľné, ale pokiaľ ide o koncerty, vždy si spomeniem na náš londýnsky koncert. Hrali sme dva koncerty v Londýne a oba boli proste šialené.
Ädel: Londýn je vždy šialený.
Bergström: Takže máme radi to mesto.

Švédsko je povestné počtom svojich metalových spolkov, ktoré produkuje. A vy ste jeden z nich, samozrejme, máte svojský, jedinečný zvuk. Aké tajomstvo sa v tom skrýva? Čo je tam pre vás najinšpiratívnejšie, kde zbierate tak znepokojujúce nápady?
Ädel: Neviem, máme dosť dobré životné podmienky a sociálne benefity a rovnako máme voľný čas mimo práce. Pre Švédov je dôležité mať voľný čas. Mnoho hodín na premýšľanie nad tým, čo chceme spraviť a čas na koníčky. A hudba je výborný koníček.
Bergström: Ja si myslím, že presne takto to väčšina švédskych kapiel vníma, ako koníček a nie ako niečo, z čoho musí vyžiť. To nám dáva viac voľnosti, môžeme experimentovať a nie sme na tomto životne závislí, a tak máme mnoho kreatívnej voľnosti.
Ädel: Áno, za to som veľmi vďačný, je to skvelé.
Bergström: A čo sa týka inšpirácie. Väčšinu roka je krajina pokrytá snehom a zahalená do temnoty a to je zrejme dôvod, prečo mnoho hudby, ktorá pochádza zo Švédska, je depresívna a temná. To má s tým mnoho spoločného. Leto máme asi tak tri mesiace a tým to končí, opäť temnota. 

Takže všetci máte prácu popri hraní v kapele?
Bergström, Ädel: Áno, máme. 

Tak to je skvelé, že máte čas aj na všetko toto ostatné.
Bergström: Je to skvelé, že sa nám to darí takto kombinovať, ale ako Daniel spomínal, máme výborné sociálne benefity a mnoho kapiel ako Opeth, teda aj úspešné kapely, žili z týchto benefitov na začiatkoch svojej kariéry, kým mohli robiť hudbu na plný úväzok .

Rád sa v poslednej dobe pýtam kapiel na ich obľúbené knihy, filmy, hudbu, aké sú tie vaše?
Ädel: Môžem pár spomenúť, naposledy som čítal Kafkov Proces a to sa mi skutočne páčilo. A film z poslednej doby, ktorý som si veľmi, ale veľmi užil, bol od Andreja Tarofskeho, Solaris, to bola výborná kniha a film, ktorý som nedávno videl.
Bergström: Ja som v určitom zmysle izolovaný. Ja nečítam knihy a len zriedkakedy pozerám filmy. Iba ak mám naozaj veľa priateľov, ktorí mi to zanietene odporúčajú, takže nepozerám ani filmy. Ale za to počúvam veľa hudby, ale nie nutne metal. Počúvam všetko, čo mi ľudia pošlú a čokoľvek, čo ma zaujme.

A čo kapely, s ktorými ste na turné, poznáte ich, počúvate ich tvorbu?
Bergström: Ja v poslednej dobe dosť počúvam Jeffa Loomisa, prizerám sa každému jeho vystúpeniu. V jeho hudbe je mnoho zaujímavých prvkov a veľa sa od neho učíme, pretože má omnoho viac skúseností s týmto remeslom, než my. Takže ho rád sledujem a nechávam sa ním inšpirovať. 
Ädel: Ja síce tieto kapely veľmi nepočúvam, ale baví ma sledovať ich naživo. Avšak po turné sa pravdepodobne k ich počúvaniu dostanem viac, pretože keď vidíte hrať kapelu naživo, získavate nový náhľad.
Bergström: A ešte keď ich vidíš každý večer, spoznáš, ako tá kapela funguje naživo.
Ädel: Ale je to výborný mix ľudí, užijeme si kopec zábavy a je to super spôsob absolvovania turné. 

Informácie o rozhovore

Odpovedal/-li:

Webová stránka:

Informácie o rozhovore

Uverejnené: 2012-12-06 02:17:18

Prečítané: 2024x

Autor: Tomáš Švonavec

Tomáš Švonavec

Názory redakcie

Chýba názor redakcie