BEHEMOTH - Adam "Nergal" Darski

BEHEMOTH - Adam

Vraví sa, že človeku stačí prvých päť minút, aby si urobil o človeku svoju mienku. Ja som sa rozprával s Nergalom desať a spravil na mňa veľmi dobrý dojem. Žiadne hviezdne maniere, žiadna namyslenosť, že boli hlavnou hviezdou večera a že sú známi po celom svete. Proste úplne normálny človek, ktorý bol rád, že sa s ním rozprávam a že nám môže dať autogramy.

Ako môžeš zhodnotiť dnešný koncert?
Nuž, toto je prvý koncert tohto turné v Česku a na Slovensku a užili sme si ho. Bolo to super. Radi hráme na takýchto miestach. Trocha sa to odlišuje od toho, čo je v Európe. Je to niečo, ako návrat ku koreňom, ale páči sa mi to. Ako keby to bolo živšie. Neviem. Páči sa mi to.

Hráte spolu už viac ako desať rokov. Ako ich môžeš ohodnotiť, keď sa pozrieš späť?
Neviem, ale nejako sa držíme (smiech). Nuž, čo na to povedať – sme to my, pre mňa to je prirodzené, ako každý deň sedieť na záchode. Proste sa to deje, musím to robiť. Je to ako časť môjho ja.

Keď ste začali, Behemoth hrali black metal na štýl Mayhem. Potom ste sa posunuli na mix deathu a blacku, no a teraz hrajete death metal, niečo na štýl Morbid Angel. Ako je možné, že ste sa obrátili z blacku na death metal?
Ja neviem, ja som sa nemenil z niečoho na niečo. Len píšem hudbu a riffy, ktoré sa mi páčia, a je na ľuďoch, ako to nazvú. Vyzeráme ako Morbid Angel? Znejeme ako Morbid Angel, Cannibal Corpse alebo Dying Fetus? Nie. A to sú všetko death metal skupiny. Takže nie sme death metal skupina. Znieme v týchto dňoch ako Mayhem? Nie – a Mayhem je black metal skupina. SME ZA BLACK A DEATH METALOM. Je to vždy viac a viac nudné, keď sa ľudia pýtajú túto otázku. Je to ako – keď si mal tri mesiace, tak si sa posieral do plienok, ale už to viac nerobíš – ľudia sa menia. A niektorým ľuďom to nedochádza. Neviem, čo je s nimi. Je to len o kvalite, hudbe a čestnosti, ktorá pochádza zo srdca. To je ono. Nezaujíma ma black metal, nezaujíma ma death metal. Chcem sa proste zabávať.

Musia tam byť aspoň nejaké vplyvy...
Áno, jasné, mám veľmi veľa vplyvov. Som ovplyvnený všetkým, čo počúvam, ale nikdy to neodmietam. Takže počúvam rôzne veci.

Presuňme sa do prítomnosti. Vydali ste nový album „Demigod“. Mohol by si ho popísať? Myslím tým obsah, kde ste to nahrávali, ako prebiehalo nahrávanie, témy. Okrem toho máte na CD špeciálneho hosťa – Karla Sandersa z Nile. Aký bol jeho podiel na albume?
V pesničke „Xul“ sme potrebovali dobrého lead gitaristu, a on je vynikajúci hudobník, ktorého úplne obdivujem. A rešpektujem aj jeho aj Nile. Pomyslel som si, že by to perfektne sedelo, keby sme ho mali na albume, tak som mu proste napísal e-mail a on odpovedal áno. Sme už priatelia po dlhé roky... Pri práci na Demigod to bolo ako keby karma a energia pohltila proces. V štúdiu sme strávili tri mesiace. Leteli sme dokonca do Švédska, kde nás mixoval Daniel Bergstrand, ktorý spolupracuje napríklad s Meshuggah. Album má naozaj veľký zvuk. No...a je to nový album, sme s ním zatiaľ spokojný. Ľudia a média ho hodnotia veľmi pozitívne. Máme skvelý ohlas. Je to super.

Je veľmi dobre známe, že ste proti kresťanstvu, za čo koniec koncov hovoria aj vaše texty, napríklad „Christians To The Lions“. Ako vidíte situáciu kresťanstva v Poľsku a čo si myslíte, že budúcnosť s kresťanstvom prinesie.
Už viac nestrácam čas rozmýšľaním o tom, čo sa stane. Aj tak to zhnije – skôr, či neskôr. A na druhej strane – ako nemôžeš v týchto dňoch byť proti kresťanstvu, so všetkými sračkami, čo sa okolo toho dejú. My sme vlastne proti všetkému, ale aj tak sa máme radi – je to niečo ako paradox. Je to super – srať na kresťanstvo.

Aký máš názor na NS Black Metal a na fakt, že jeho najväčšia základňa je v Poľsku?
Nemám žiaden názor, pretože sa o to nezaujímam. Zaujímam sa len o dobrú hudbu a vôbec sa nestarám o politiku.

Aké sú vaše plány v blízkej budúcnosti? Vydali ste album, takže na rad asi prídu turné.
Ó, áno (smiech). Je to pre nás ako nekonečné turné. Mali sme už v Európe 25 koncertov, ktoré dopadli veľmi dobre, sme veľmi spokojní. Stretli sme peknú hŕstku ľudí s Krisiun, Incantation a Ragnarok z Nórska – sú veľmi dobrí. Cestovali sme cez celú Európu od Nórska do Španielsko a je to super. Teraz budeme v Čechách a na Slovensku. Potom odletíme do Južnej Ameriky, tak do Veľkej Británie, potom do USA, ako support Suffocation. Potom sa vrátime do Poľska na poľské turné, tak to bude ruské turné a opäť odletíme do USA, kde budeme mať turné s King Diamond – a to už bude jún. Spravíme si menšiu pauzu na letných festivaloch a opäť sa vrátime k ďalším koncertom v nasledujúcom roku. Do decembra budeme dosť zaneprázdnení. Takže to bude len cestovanie. Plánujem vydať zbierku demokaziet niekedy na ďalší rok, ale uvidím, či na to budem mať čas.

Zaujímal by ma tvoj názor na black a death metalovú scénu v post-komunistických krajinách a špeciálne v Poľsku.
Black metal je dobrý. Pokiaľ je to dobré, tak sa nestarám o škatuľkovanie. Starám sa len o hudbu.

Áno, ale myslím, že v týchto krajinách nemajú skupinu tak veľa priestoru na realizáciu, ako to je napríklad v západoeurópskych krajinách...
Západne skupiny sú viac rozmaznané, východoeurópske skupiny majú väčšiu snahu sa presadiť, takže v tom je celý rozdiel. Niektoré skupiny sú super, niektoré nie. To je to, ako to funguje – neverím na spravodlivosť, na hocijaký druh spravodlivosti. Takže určite tu budú skvelé skupiny, ktoré sa nikdy nepresadia a bude tu plno sračkových skupín, ktoré budú mať veľké zmluvy a predávať milióny nahrávok. To je to, ako tento svet funguje.

Na záver taká cliché otázka: posledné slová pre fanúšikov a čitateľov tohoto fanzinu...
Buďte v pohode, verte v seba, buďte silní, nikdy sa nevzdávajte, ostaňte metaloví, rohy hore, bratu!

Informácie o rozhovore

Odpovedal/-li: Adam "Nergal" Darski

Webová stránka:

Informácie o rozhovore

Uverejnené: 2004-11-28 11:02:29

Prečítané: 1573x

Autor: Roman "Nihil" Pavluv

Roman

Názory redakcie

Chýba názor redakcie