BEHEMOTH - Adam "Nergal" Darski

V zajatí obmedzení

BEHEMOTH - Adam

Naši severní susedia sú úžasnou liahňou kapiel v rámci extrémnych metalových odnoží. Jednou z tých, ktoré z tejto hordy zoskupení najviac vyčnievajú a aj sa tešia tomu zodpovedajúcej obľube všade na svete, je BEHEMOTH. Kapela, ktorá začala ako výsostne black metalová, sa časom prepracovala k dokonale osobitému a unikátnemu štýlu, v súčasnosti sa blížiacemu ku smrtiacemu kovu. Tento mesiac uzrel sveta ich ostatný štúdiový počin „The Apostasy“, ktorý opäť raz dokazuje ich príslušnosť do „prvej ligy“. Mať na telefóne hlavný mozog kapely, Nergala, sa nepodarí každý deň, a tak som ho vyspovedal dopodrobna z rôznych tém.

V prvom rade by som sa ťa rád spýtal na názov albumu „The Apostasy“ (Odpadlíctvo). Mám to chápať v zmysle odvrátenia sa od viery alebo ide o nejaké iné odpadlíctvo?
Odpadlíctvo je termín, ktorý vyjadruje odmietnutie viery. Pre mňa je to veľmi silný a úderný názov, ktorý má veľmi rebelantský základ. Je to niečo, čo sa perfektne hodí k nášmu spôsobu života, k našim postojom na všetko, čo nás obklopuje. Albert Camus povedal: „Keby nebolo rebelantstvo, neboli by ľudia“. Ja som sa tak trochu snažil nasledovať túto myšlienku. BEHEMOTH boli vždy anti-náboženskou kapelou a nielen to, vždy sme boli namierení proti všetkým druhom príkazov. Tak som sa rozhodol, že to bude ten najvhodnejší názov, ktorý vyjadrí, kto vlastne sme a o čom je tento album.

Išlo ti teda hlavne o vyjadrenie rebelantského postoja...
Áno, v podstate tento titul hovorí najmä o rebélii, ale ak skúsiš čítať medzi riadkami, uvidíš, že môže mať aj oveľa hlbší význam. Lebo aj keď sa toto slovo môže zdať jednodimenzionálne, myslím, že má viac ako len jeden stupeň. Môže byť interpretované rôznym iným spôsobom.

Najprv som si myslel, že je to namierené len proti kresťanstvu...
To nie, ide o boj proti všetkým typom utláčania, proti obmedzeniam, či už náboženským, politickým, rodičovským (smiech), akýmkoľvek!

Napadlo ma to kvôli tomu, že v Poľsku je ešte o dosť viac kresťanov ako na Slovensku...
Tak to máš pravdu. Je to tu šialené. Veď my sme v Poľsku zakázaní, nemôžme tu v podstate ani hrať. To je to, o čo sa snaží vláda a je to choré. Máme teda svoje dôvody na to byť naštvaní, máme dôvody na vydávanie albumov ako je tento, ktoré sú plné hnevu a zúrivosti.

Úplne s tebou súhlasím a veľmi by ma v tejto súvislosti zaujímalo, či ty pochádzaš z ateistickej rodiny alebo máš kresťanské korene.
Tak samozrejme, že mám. Bol som pokrstený.

Takže vidíš seba ako nejakého odpadlíka či kacíra?
No... poviem to slovami múdreho muža: „Poznaj svojich nepriateľov.“ Nechcem hovoriť o veciach, ktoré sám nepoznám. No a keďže poznám katolicizmus z vlastnej skúsenosti, môžem ti povedať, že to nie je žiadna sranda. Náboženstvo vo všeobecnosti je čosi hrozne stagnujúce a nepríjemné.

V minulosti som počul veľa o poľských kresťanských fanatikoch, o zakazovaní koncertov, rôznych obvineniach. Z tvojich slov sa mi zdá, že je to stále také isté.
Veru, momentálne to všetko zažíva svoju renesanciu. Máme tu na to špeciálneho týpka medzi politikmi, ktorý sa snaží, ako najlepšie vie, o to, aby zabránil metalovým kapelám koncertovať, kvôli ich satanskému pozadiu. Nevravím, že BEHEMOTH nemajú satanské pozadie, ja len hovorím, že mám svoje právo hovoriť, za seba, o čom chcem. Samozrejme, že za to aj budem znášať dôsledky. Ale ja som umelec, a potrebujem sa vyjadriť.

Takže všetky piesne na albume nesú ideu odpadlíctva, je to koncept, alebo sa tu nájdu rôzne témy.
Rôzne piesne pojednávajú o rôznych veciach, aj keď je tu určitá voľná náväznosť na titul albumu, ale nemôžem povedať, že by to bola jediná hlavná téma. Tento album je po textovej stránke dosť rôznorodý, aj keď je tam čosi spoločného, keď si prečítaš texty, budeš vidieť, o čom hovorím.

Vyštudoval si históriu. Ako teda tvoje štúdiá ovplyvnili tvoje písanie?
Ak mám byť úprimný, vôbec sa nespolieham na moje vedomosti. Skôr by som povedal, že ich je nedostatok. Je tomu už pár rokov a väčšinu vecí som aj tak pozabúdal. Ale určite mám záujem o históriu a to sa mi občas vypláca, keď píšem veci pre BEHEMOTH.

Tak ako na predchádzajúcich nahrávkach, tak aj na novinke sa ako externý textár mihol Krzysztof Azarewicz, tentokrát však prispel len ku dvom piesňam. 
Áno, ku At the Left Hand ov God  a Arcana Hereticae.  Proste som mal potrebu písať viac. Za posledné roky som prešiel rôznymi životnými skúsenosťami a chcel som to pretransformovať do textov, no a nakoniec to vypálilo tak, že to postačovalo na takmer celý album aj keď som mal od Krzystofa viac ako len tieto dva príspevky.

 Mohol by si mi objasniť obal albumu? Koho hlavy odsekáva postava, ktorá sa na ňom nachádza?
(smiech) No to je na tebe, dávam ti priestor na interpretáciu (smiech). Kresťania sa opäť cítia napadnutí, lebo tam vidia Ježišovu hlavu (smiech). Ale táto postava zobrazuje hinduistickú bohyňu stvorenia Kali, ktorá reprezentuje dualitu. Je to pohanská bohyňa. Myslím, že mnohím ľuďom sa tento obrázok zdá strašidelný. Niektorí sa ma pýtali, čo ma to pochytilo, že som tam niečo také dal, vraj je to rušivý obraz, nie je to klasická metalová, či anti-náboženská záležitosť. Ale my sme tu na to, aby sme pohli ľudskými mysľami, aby sme nimi zatriasli a donútili ich myslieť. Preto som to tam dal.

Viem, že nemáš rád klasifikovanie tvojej hudby, ale musíš uznať, že novinka je viac death metalová ako čokoľvek, čo ste kedy vytvorili.
No keď myslíš (smiech), nemôžem s tebou nesúhlasiť, no ani súhlasiť. Ja sa o proste už viac nestarám. Ja som tu na to, aby som tvoril hudbu, nie na to, aby som ju zatrieďoval. Už je to na vás, aby ste to zaradili, ohodnotili. Moja práca je hotová.

Tak ale snáď súhlasíš aspoň v tom, že nové songy sú brutálnejšie.
Tak v tomto áno. Nové veci sú o mnoho brutálnejšie a priamejšie. Takisto znejú barbarskejšie a zvuk je organickejší. Vytvára to pocit, že kapela hrá hneď vedľa teba vo tvojej izbe. Ale musím ti povedať, že už som hovoril snáď so stovkami ľudí o tejto nahrávke a ešte sa mi to nikdy nestalo, ale každý mal na ňu iný názor. Niekto hovorí, že tento album je pomalý a viac heavy, iný zase, že toto je najrýchlejší album, aký sme kedy vydali. Niekto mi povedal, že je to jednoduché počúvanie a niekto ďalší zase, že je to hrozne náročná a progresívna nahrávka. A vlastne ma to teší. Svedčí to o tom, že toto je ten najrôznorodejší a možno najväčší album, ktorý sme vydali. Preto sú z neho ľudia zmätení. 

Takisto som potreboval viac posluchov na to, aby som sa k albumu viac priblížil.
Áno, podľa mňa je to náročná nahrávka a je zároveň brutálna a zároveň progresívnejšia. Ale z môjho pohľadu sa v extrémnej hudbe deje toho hrozne veľa a je potrebné venovať tomuto albumu trocha viac času a pozornosti ako napríklad novému albumu GOREFEST (smiech). Nemám nič proti GOREFEST, len chcem zdôrazniť, že toto nie je čistá a jednoduchá deathmetalová záležitosť. Je to multidimenzionálny extrémne metalový album a radím ľuďom vypočuť si ho viac ako len jeden krát.

Pri nahrávaní ste takisto využili služby rôznych hostí.
No máme ich na albume dosť. Máme tam ľudí, ktorí spievali zbory, ktorí nahrávali rôzne trúby a rohy, aby sme dosiahli ešte bombastickejšieho a epickejšieho soundu. No a takisto sú  tu ešte spevák Warrel Dane z NEVERMORE a svetoznámy džezový klavirista Leszek Mozdzer, ktorí sa podieľali na piesni Inner Sanctum.

Pri skladaní si vyberáš po každom albume pauzu (Nergalova okamžitá reakcia bola "Áno"), alebo máš vždy nápady, vždy skladáš?
Tak môžem ti povedať, že už mám nápady na ďalší album. Už sme aj trocha jammovali a pred pár minútami som hovoril s Infernom o tom, ako by mal vyzerať, aké by mali byť obrázky. Mám proste veľmi koncepčnú víziu o tejto kapele. BEHEMOTH mi zaberá absolútne všetok čas a celý môj život, ale je to super. Je to skvelé kreatívne povolanie, o ktorom som vždy sníval a zbožňujem ho.

Zaujímalo by ma, či sú nejaké špeciálne podmienky, ktoré potrebuješ na to, aby si mohol skladať?
Je to rôzne. Niekedy ma napadnú výborné nápady aj počas turné, ale väčšinou musím byť sám. Väčšinou mi motívy napadajú bez toho, aby som čokoľvek zahral. Proste ich počujem v hlave. Hocikedy mi napadnú veci, napríklad keď idem v aute alebo na bicykli. 

A čo býva prvým impulzom na napísanie piesne?
Niekedy to začne slohou, niekedy tónom, riffom a niekedy to začne názvom piesne. Tento názov mi objasní, ako by mala pieseň znieť. Nemám žiadnu konkrétnu formulku a myslím, že to je to špeciálne na BEHEMOTH. V našom prípade ide pri skladaní o veľmi komplexný proces.

Patríte k hlavným kapelám súčasnej extrémnej scéne. Cítiš určitý tlak od verejnosti pri skladaní? Myslíš na to, či splníš očakávania fanúšikov, alebo píšeš výhradne pre seba?
V prvom rade píšem pre seba. Umenie je egoistická vec a najmä ja musím byť spokojný s výsledkom mojej práce. Ale bol by som pokrytec, keby som povedal, že nestarám o názory ľudí. V skutočnosti pre mňa znamenajú veľa. Keby nebolo našich fanúšikov, teraz by sme sa nerozprávali. 

V BEHEMOTH sú úžasní hudobníci vrátane teba, a tak by som chcel vedieť, čo je pre teba dôležitejšie, mať piesne hudobne a technicky dokonalé, alebo kladieš dôraz viac na atmosféru?
Opäť je to individuálne pre každú pieseň. Niekedy mi stačia tri riffy a pieseň je hotová, keďže cítim, že som sa vyjadril dostatočne. Ale niekedy stvorím songy ako Slaying the Prophets ov Isa, alebo Pazuzu, kde je kopa rôznych tónov a je to všetko rýchle a šialené. Záleží to od toho, čo si pieseň vyžaduje.

Rád by som sa ťa spýtal na tvoj názor na mladé kapely, ktoré mnohé kladú dôraz najmä na techniku (na mysli mám najmä mathcore a pod.). Poznáš a máš rád niektoré z týchto nových kapiel?
No, niektoré sú dobré, niektoré nie. Ale ak by si chcel, aby som ti povedal nejakú kapelu, ktorú ma zaujala v poslednej dobe, asi by som spomenul švédsku black metalovú bandu WATAIN.

Na fotografiách ste vždy v make-upe, v kostýmoch. Od posledného albumu dokonca nosíš masky. Je imidž kapely pre teba natoľko dôležitá vec? Nehovorí hudba sama za seba?
Ako som už spomenul, BEHEMOTH je veľmi koncepčná záležitosť a jedna časť nemôže existovať bez druhej. A takto to funguje. Je veľa kapiel, ktoré hrajú skvele, ale vyzerajú nudne. Ich booklety sú na nič (smiech). Nechcem medzi ne patriť. Chcem prinášať skvelú hudbu, skvelé booklety, skvelé obrázky, úžasnú show a čo najlepšie možné videá. To sú hlavné úlohy pre BEHEMOTH. Keď si kúpim nový album RAMMSTEIN, viem, že bude úžasný, že bude do detailu prepracovaný a dokonalý. Chcem, aby to isté pociťovali ľudia aj keď si kúpia naše albumy.

Takže sa vidíš do určitej miery ako zabávač?
Absolútne. V prvom rade zabávam seba. Nestojím na pódiu a nerozmýšľam, či ma títo ľudia majú radi. V prvom rade si to užívam ja a keď to vidia ľudia, zabavia sa tiež.

Budete súčasťou tohtoročného Ozzfestu. Má to pre teba nejakú špeciálnu hodnotu, alebo to berieš len ako ďalšie turné?
Je to obrovské turné. Čo ti k tomu mám povedať – bude to skvelé, bude to najúžasnejší moment našej kariéry. Keď si len predstavím, že budeme hrať túto hudbu pred tisíckami fanúšikov každý deň, je to úžasné.

A aký je tvoj postoj k osobe Ozzyho Osbourna?
Cítim voči nemu absolútny rešpekt, je to krstný otec metalu.

Je možnosť, že sa po Ozzfestoch dostavíte aj na Slovensko?
Neviem, musel by som sa pozrieť do svojho rozpisu, možno je už čosi dohodnuté. Hrali sme u vás minulý rok a nebolo teda najúspešnejšie vystúpenie, lebo sme boli podvedení organizátorom. Takže teraz vždy keď máme ísť na Slovensko, alebo do Čiech, musíme si to dvakrát premyslieť. Ale určite sa vrátime. Proste táto kapela si to vyžaduje. Vždy sme na týchto miestach hrávali a aj budeme.

Aké iné formy umenia okrem hudby ťa zaujímajú?
Ako som povedal, BEHEMOTH ma pohlcuje, ale nie je to len o hudbe, je to takisto o vizuálnych veciach. Takže ma zaujíma fotografovanie, maľovanie, lebo ma proste musí zaujímať (smiech).

A sú nejaké umelecké diela, ktoré by si mohol odporučiť svojim fanúšikom?
V poslednej dobe ma zaujala nová kniha od Richarda Telkinsa, na ktorej názov si teraz neviem spomenúť. Ide o ateistu a vedca zároveň, ktorý dokazuje, že Boh neexistuje. Myslím, že niektorých ľudí by táto knižka mohla zaujať. No a čo sa týka toho výtvarného umenia, tak teraz ti nejaké mená asi nepoviem. Mám proste hroznú pamäť (smiech).

Ako si dokážeš zapamätať texty?
No, máme tak tristo koncertov ku každému albumu, tak za tú dobu si to už len nejako zapamätám.

Na záver ti dám jednu otázku, ktorá je dosť mimo témy, ale chcel by som počuť tvoju odpoveď. Aký je tvoj názor na UFO a mimozemské civilizácie?
Uff...nemám na to vlastne nejaký vyhranený názor, proste netrávim čas rozmýšľaním nad niečím takým. Som v tejto veci ale dosť otvorený. Netvrdím, že tam niečo je, ani netvrdím, že tam nič nie je. Môj postoj je: „Uvidíme...“ Ale nie je to téma, o ktorú by som sa zvlášť zaujímal.

Informácie o rozhovore

Odpovedal/-li: Adam "Nergal" Darski

Webová stránka:

Informácie o rozhovore

Uverejnené: 2007-07-11 01:27:37

Prečítané: 1709x

Autor: Kamil Adamík

Kamil Adamík

Názory redakcie

Chýba názor redakcie